BP's Perfectin yllätys nosti V5-potin

23.06.10

Päivi Karjalaisen valmentama ja Kari Rosimon ajama BP's Perfcet nautti Quick Winner Cupin kovasta matkavaihdista ja hyökkäsi viimeisen puolikkaan halukkaasti 5.000 euron voittoon. Tuloksella 13,0a/2100m on seitsenvuotias ruuna paransi ennätystään 1,6 sekuntia.

 

Little Star Becca veti Quick Winner Cupin joukkoa reippaasti 08,5 - 11,5-väliajoin takanaan Jolly De Brest ja sen rinnalla Fast Toy. Rosimo ajoi toisen kaistan kolmantena ja sieltä hän lähetti BP's Perfectin kiriin kolmannelle ja eteni arvokkaaseen voittoon.

Puolen mitan päähän porhalsi Speedspider, joka takarivistä lähteneenä juoksi toisen radan hännillä. Myös Wired Explosion ja Allyhills Ulrika kirivät takajoukoista hyviin 13,2a-tuloksiin ja kuolemanpaikalla taivaltanut Fast Toy kesti kunnialla viidenneksi.

   

V5-rivi käynnistyi heti suuryllätyksellä Hopeadivisioonan karsinnassa, kun Mika Forss kiritti Matias Salon Glenwoodin toisesta parista ulkoa selvään voittoon ajalla 13,4a/1609m. Kustaasin löi johtaneen Di Caprio Tunan tiukassa ottelussa kakkosesta. Glenwoodin voittajakerroin oli 44,40 ja ensimmäinen V5-arvo oli heti 46,80.

Olavi Nisosen Fuuga oli suosikkivoittaja (2,01) ja johti koko matkan Haastajadivisioonan karsintaa juosten ennätykseen 25,7a/2100m. Kilpaveikko seurasi imusta kakkoseksi ja Vauhti-Mona sisäratajuoksulla kolmanneksi. Poljento laukkasi kahdesti ja jäi ilman rahaa.

Mikko Huttunen on palannut Tom Erikssonin tallin ykköskuskiksi ja Alice Laukko totteli kuuliaisesti. Rainbow Unit ja sen jälkeen Rich Kemp pitivät yllä tasaisen reipasta vauhtia, mutta Alice Laukon kiriin ei kärkihevosella ollut vastaläähettä, eikä kaukaa kirinyt Caijus Fortis ehtinyt kuin kolmanneksi. Alice Laukon numerot olivat 15,1a/2600m, kerroin 13,42 ja V5-arvo 734 euroa.

Kolmen paalun tasoituksessa oli paras Risto Airaksisella debytoinut Penelope Press, joka löi johdossa juosseen Manimicin. Tamma juoksi 15,3/2120m ja kolmas oli Manimicin rinnalla viimeisen kierroksen taivaltanut Bianca Journey. Voittajakerroin oli 9,02 ja V5-osaajille oli luvassa jo 2.646 euroa.

BP's Perfectin yllätyksen (kerr. 20,81) kesti vain neljä kuponkia ja taitavimmat saivat nostaa 68.818 euron juhannusrahat.   


 Etusivulle     Takaisin     Tulosta