ke 15. maaliskuuta 2023 08.30.00
Haastava talvi saa Vermossa jatkoa, kun illan ravit siirretään kilpailuolosuhteiden takaamiseksi alkamaan kello 19.30, jolloin starttaa ravien ponilähtö.
”Sääennusteet muuttuivat radikaalisti, ja siirto koettiin parhaaksi ratkaisuksi. Alkujaan lämpötilan piti painua klo 17 aikoihin lähelle nollaa, mutta nyt sään luvataan viilenevän vasta selvästi myöhemmin. Lisäksi aurinkoakin luvataan lltapäiväksi aikaisempaa enemmän. Ravit aloitetaan jonkin verran raskaissa olosuhteissa, mutta kuivumista tapahtuu kilpailujen aikana.”, Vermon ratamestari Juha Keskimaunu tiedottaa.
”Valmentajat tekevät lopulta päätökset, mutta pitkien hokkien käyttöä välttäisin. Pienellä hokilla pärjää ainakin ja on mahdollista, että joku ajaa ainakin edestä kesäkengässäkin”, Keskimaunu arvoi.
Ravien ensimmäinen lähtö starttaa aikataulun mukaan 19.45. ja kilpailut viedään läpi normaalista hieman tiivistetyllä aikataululla.
Illan uusi aikataulu
Lähtö 10 22.35
Magic Mondayn kunniaksi 65-vihjeet tehdään etelän ja pohjoisen yhteisvoimin.
04.03.2019Kuuman Keskiviikon kiinnostavassa Kolmivuotistähdessä kohtaa huippuvarsoja, joiden taustajoukkoja on viikon vihjaajina.
01.03.2019Lauantain vihjaajissa on mukana Tomi Haapio, jonka ajama Stoneisle Ocean kohtaa Espoon Palkinnossa Ranch Kellyn.
26.02.2019